<-BlogTitle->
.:: Your Adversing Here ::.
 

پورت يو اس پي در کامپيوتر چيست؟

 • دسته بندی:

پورت يو اس پي در کامپيوتر چيست؟

پورتها نه تنها محلي براي اتصال دستگاه هاي خارجي به کامپيوتر هستند بلکه سرعت مبادله ديتا را هم بين آنها تعريف مي کنند. اينجاست که USB ارزش خود را نشان مي دهد. پورت USB بطور متوسط ده بار سريع تر از پورتهاي موازي، ديتا را منتقل مي کند و بديهي است که به مراتب سريعتر از پورت سريال است. معناي اين گفته آن است که يک اسکنر يا پرينتر داراي اتصال USB، بسيار سريع تر از اسکنر يا پرينتري است که به پورت موازي وصل شده است. متوسط سرعت انتقال پورت سريال معادل 150 کيلوبيت در ثانيه است. اين سرعت براي پورت موازي 1.2 مگابيت در ثانيه است در حالي که سرعت انتقال ديتا براي پورت USB معادل 12 مگابيت در ثانيه مي باشد که البته بستگي به نوع دستگاه اتصالي هم دارد. بعضي از دستگاه ها، مخصوصا پرينترها قابليت اتصال به دو نوع پورت موازي و USB را دارند. براي پيدا کردن پورت USB در کامپيوتر خود به پشت، جلو يا اطراف آن نگاه کنيد. USB، پورت کوچکي است که ممکن است کمتر به چشم آيد.

 

به مرور زمان در پورت هاي USB تحولي ايجاد شد و پورت USB2 با حداکثر سرعت انتقال 480 مگابيت در ثانيه به بازار آمد که توانست 40 بار سريعتر عمل کند و اين در حالي است که سازگاري کامل خود با USB1 را نيز حفظ کرد. به عبارت ديگر اگر کامپيوتر جديدي خريديد که داراي USB2 است، دستگاه قديمي USB1 شما نيز مي تواند به ان متصل شده و با آن کار کند. البته سرعت به USB1 محدود خواهد شد. براي بهره گيري از سرعت بالا، هر دو دستگاه بايد مجهز به USB2 باشند. سرعت بالاي USB2 براي بسياري از دستگاه ها مانند دوربين هاي ديجيتال، هاردديسک ها و درايورهاي DVD ارزشمند بوده و مورد استفاده زياد پيدا کرده است.

از جمله قابليتهاي پورت USB آن است که تعداد 127 دستگاه را مي توان فقط به يک پورت USB وصل کرد. پورتهاي USB، تغذيه را از خودشان تامين مي کنند پس دستگاه مربوطه نيازي به منبع تغذيه اضافي ندارد. البته اگر چند دستگاه را با هم به يک پورت وصل کنيد براي تغذيه آنها نياز به HUB داريد. نحوه اتصال دستگاه هاي USB، اتصال زنجيره اي است. هر دستگاه USB داراي يک پورت USB ديگر هم هست که مي توان دستگاه بعدي را به آن وصل کرد. بعضي از کيبوردهاي USB داراي چند اتصال USB اضافي براي اين کار هستند. بعضي از مونيتورهاي USB تا سه اتصال اضافي USB دارند. مثلا يک ماوس USB را مي توان به کيبورد يا مانيتور وصل کرد.

  دستگاههاي USB قابليت hot swappable دارند يعني مي توان آنها را هنگام روشن بودن کامپيوتر، به آن وصل کرد يا از آن جدا ساخت. آنهايي که در گذشته با کامپيوتر زياد کار کرده اند ارزش اين قابليت را مي دانند. اين مشخصه براي دستگاه هايي مانند دوربين ها مهم است.

انواع دستگاههاي USB مانند کيبورد، دوربين عکاسي، ماوس، دسته بازي، مودم، پرينتر، اسکنر و حتي بلندگو وجود دارد. به جرات مي توان گفت که پورتهاي سريال و موازي در کامپيوترهاي جديد مرده اند.

اگر کامپيوتر شما فاقد پورت USB است و مي خواهيد يکي اضافه کنيد حتما USB2 باشد. کارت هاي آداپتور ويژه ارزان قيمتي وجود دارند که در اسلات PCI داخل کامپيوتر مي نشينند و قابليت USB را به کامپيوتر شما اضافه مي کنند.

براي کامپيوترهاي نوت بوک، پورت USB ويژه اي وجود دارد که داخل اسلات کارت جا مي شود. فقط بخاطر داشته باشيد که پورتهاي USB مصرف کننده توان(برق) نوت بوک شما هستند که ممکن است براي نوت بوکها مشکل ساز باشد.

همه چيز درباره‌ي USB 3.0Rate This

تقريباً هشت سال پيش بود که حافظه‌هاي فلش کم‌حجم و گرونقيمتي که 12 مگابيت در ثانيه  اطلاعات رو با سرعت شتر جابجا مي‌کردند، جاي خودشون رو به کول‌ديسک‌هايي دادن که 40 برابر سريعتر، ديتا رو مي‌شد روشون جابجا کرد و البته پُز يک مارک USB2.0 رو خودشون رو هم ميومدند!… و حالا دوران USB2.0 تموم شد و تکنولوژي شماره‌ي 3.0، با سرعت ده‌برابر قبلي، به دنيا عرضه شد. ده‌بار سريعتر کم نيست…! يعني راستش يه کم ترسناکه! پذيرشش مشکله…! و از اين حرفايي که دو روز ديگه عادي مي‌شن!

در اين مقال (يا مقاله، يا مجال يا غيره!) تصميم داريم (يعني دارم) که به تفاوت‌هاي اين تکنولوژي USB3.0 با برادر بزرگترش بپردازيم. بايد ديد و فهميد و متوجه شد که اين پيشرفت اصلاً نبايد با مثلاً تغيير ويندوز از XP به  Vista مقايسه بشه! برويم ببينيم براي چي اين حرف رو مي‌زنم….

مثل زماني که 1.0 شد 2.0، و شما روي دستگاه‌هاي مختلف مي‌تونستين از هردو نوع کابل استفاده کنين، USB3.0 هم اين قابليت سازگاري رو با دستگاه‌هاي دو ورژن قبلي حفظ کرده. البته ديگه نيازي به توضيح نيست که وقتي کابل USB3.0 رو به سخت‌افزاري که از پورت USB2.0 استفاده مي‌کنه بزنيد، سرعتتون بالا نميره. براي استفاده ماکزيمم از پهناي باند، هم پورت و هم کابل بايد USB3.0 Support باشند.

قابليت سازگاري USB نسخه سه، به طراحي اون برمي‌گرده. در نگاه اول، کانکتورهاي USB3.0 عين مدل‌هاي قبلي هستند؛ USB2.0 کلاً از چهارتا سيم استفاده مي‌کرد که دوتاش براي انتقال داده‌ها بودن و دوتاي ديگه جريان برق رو تامين مي‌کردند. اما در همون نگاه اول که صحبتش شد، متوجه مي‌شيد که کابل USB3.0، کلفت‌تر از اين حرفاست! دليلش هم اينه که پنج تا سيم ديگه هم به چهارتاي قبل اضافه شدن، منتها کنتاکت‌هاي داخل کانکتور جوري چيده شد‌ن که بايد يه کم بيش از نگاه اول، بهش نگاه کنيد تا متوجهشون بشيد!

اما اين اضافه‎جات براي چيستند؟! اگر دقت کرده باشيد، وقتي مي‌خواين يه فايلي رو روي CoolDisk تون بريزيد و همزمان هم از روي اون، يه فايل رو به جاي ديگه کپي کنيد، نمي‌تونيد. يعني مي‌شه، اما سرعت، به شکل اسفناکي افت مي‌کنه و شما رو از انجامش پشيمون. اين مشکل تو USB3.0 ديگه وجود نداره. با استفاده از لاين اختصاصي ارسال و يه لاين مخصوص براي دريافت، (TX و RX) علاوه بر اينکه همزماني ارسال و دريافت، امکان‌پذير مي‌شه، سرعت هم به شدت بالا ميره.

تو مقدمه اين مقال گفتم که کناراومدن با سرعت USB3.0 بعد از يه مدت عادي ميشه و… اما وقتي به مثال شرکت اينتل فکر مي‌کنم، نمي‌تونم اصلاً عظمت قضيه رو درک کنم! فرض کنيد يه HD-DVD دارين که خوب…27 گيگ حجمشه. با استفاده از يه هارد USB3.0، سرجمع 70 ثانيه طول مي‌کشه تا کل اين احتمالاً فيلم احتمالاً جذاب رو کپي کنيد!! اين زمان براي هاردهاي اکسترنال فعلي، يه کم کمتر از 20 دقيقه ناقابله!! با اين سرعت، يه CD در حدود کمي کمتر از دو ثانيه قابل کپيه!

البته اين مثال، يه مقدار خام و دور از عمله. سرعت هاردديسک‎هاي مغناطيسي  محدود به RPM اونهاست. (RPM يا دور در دقيقه، يه معيار براي سرعت هاردديسک‎هاست که مي‎تونه 5400 يا 7200 براي هاردهاي SATA ي امروزي و سرعت‌هاي بالاتر براي هاردهاي SCSI باشه)

 

قابليت خوب ديگه‎اي که مي‎شه تو USB3.0 بهش اشاره کرد، افزايش جريان‌دهي هاب USB تا 900 ميلي‌آمپره. اين مقدار رو تقسيم بر 9 کنيد تا به جريان سورس USB2.0 برسيد. اين مزيت، اجازه‎ي اتصال همزمان تا چهار دستگاه‌ مختلف مثل MP3 Player، موبايل، PDA، دوربين ديجيتال و چيزاي ديگه که با USB شارژ مي‌شن رو بهتون ميده. اينکه تعداد سوت‌هاي لازم براي شارژ شدن هم کاهش پيدا کنه، از نتايج همين مزيته.

تجهيز کامپيوترهاي قديمي به USB 3?.?0 با کارت PCI 

يادتان مي آيد وقتي که يو اس بي تازه متولد شده بود و کامپيوترهاي قديمي مان هنوز داراي اين پورت نبودند چه کار مي کرديم؟ آنهايي که دلشان نمي خواست يک کامپيوتر جديد بخرند، يک کارت PCI مي خريدند که چند پورت USB به کامپيوتر اضافه مي کرد و به همين سادگي مشکل حل مي شد. ‏

‏ حالا به دوران USB 3?.?0 با سرعت فوق العاده رسيده ايم و تقريبا هيچ کدام از کامپيوترهاي فعلي داراي اين پورت نيستند. اما داستان بازار عوض نشده است. فعلا براي شروع شرکتي به نام Belkin يک کارت PCI توليد کرده که با نصب آن روي مادربورد کامپيوتر دو پورت USB 3?.?0 خواهيد داشت. به علاوه اين شرکت کارت Express آن را هم براي لپ تاپ ها ارايه کرده است تا بتوانيد اطلاعات خودتان را پنج برابر سريع تر نسبت به قبل جابجا کنيد. ‏

‏ اين محصول از دو ماه ديگر با قيمت ?? دلار ارايه خواهد شد. اما به شما قول مي دهم که مي توانيد چند ماه آينده مدل هاي چيني اين کارت را کمتر از يک سوم اين قيمت بخريد. ‏

نسل جديد USB از راه رسيد 

 عرضه پورت USB از همان ابتدا تاثير مهمي بر سرعت ارتباطات سيستمهاي ديجيتالي بر جاي گذاشت و اصولا دنياي كامپيوتر را متحول كرد.نخست USB1 از راه رسيد، پس از آن USB2 و حالا نوبت USB3 است. براي درك افزايش سرعت ، كافي است بدانيم اگر انتقال يك فيلم ويديويي با كيفيت بالاي 27 گيگابايتي ، با استاندارد فعلي USB2 حدود ده دقيقه طول بكشد ، با USB3 تنها يك دقيقه زمان مي برد. در حقيقت افزايش 10 برابري سرعت انتقال داده ها در استاندارد جديد USB ، به اين معني است كه گستره وسيعي از دستگاههاي USB از كم ركوردههاي HD گرفته تا هارد درايوها و دستگاههاي پخش موسيقي ، قادر خواهند بود آهنگ ، ويديو ، عكس و ساير اطلاعات را با سرعت بيشتري منتقل كنند. استاندارد جديد كه نخستين ارتقاي استاندارد USB در هشت سال گذشته محسوب مي شود، همچنين بهره وري در مصرف برق را هم بيش تر كردهو قابليت شارژ مجدد دستگاههاي متعددي را امكان پذيرمي كند و احتمالا به معني مرگ استاندارد رقيب معروف به "فاير واير" خواهد بود USB كه مخفف universal serial Bus است، به همه دستگاهها از كي بوردهها و موسها گرفته تا تلفن هاي هوشمند PDA، چاپگرها، دوربين هاي ديجيتالي و دستگاههاي پخش موسيقي امكان مي دهد تنها با استفاده از يك سوكت استاندارد واحد و با سرعتي بسيار بالا، به يك كامپيوتر متصل شوند . همچنين USB روند نصب و برداشته شدن دستگاههاي جانبي را خود كار كرده و دستگاهها مي توانند بدون راه ذاندازي مجدد كامپيوتر ميزبان وصل و جدا شوند و براي بسياري از دستگاهها اين امكان را فراهم كرده تا بدون اينكه در ابتا به نصب درايو دستگاه شخصي نياز باشد، از طريق سوكت USB نصب يا شارژ شود . در حقيقت تعجب آور نيست كه سادگي استفاده از USB و قابليت هاي آن ، به حضور فراگير آن منتهي شده است. بر اساس براورد موسسه تحقيقاتي In-stat ، بيش از 6/2 ميليارد دستگاه مجهز به USB در سال 2007 به فروش رفته و ستاره USB همچنان به درخشش ادامه خواهد داد. همچنين انتظار مي رود تا سال 2012 ، نزديك به چهار ميليارد دستگاه مجهز به USB به فروش رود . اين امر به روشني به اين معني است كه برخي از سازندگان، از پورتهاو پلاگهاي USB براي شارژ مجدد دستگاههايي مانند هد ست هاي بلوتوثي و تلفن ها استفاده مي كنند و همين امر نيز از جهتي ديگر بر محببوبيت اين درگاه افزوده است. اخبار حاكي از اين است كه استاندارد جديد، تمامي كمبودهاي USB2 مانند سرعت كمابيش كند، استفاده از نيروي ناكافي و توان وات كم را جبران مي كند و از انتقال اطلاعات با سرعت 8/4 گيگابايت در ثانيه پشتيباني مي كند كه نزديك به 10 برابر سريعتر از سرعت 480مگابايتدر ثانيه استاندارد فعلي و شش برابر سريعتر از فاير واير 800 است ، همچنين 400 برابر سريعتر از 12 مگابايت در ثانيه نخستين نسل اول USB يعني USB1 خواهد بود. USB2 به USB سرعت بالا مشهور است، و اين در حالي است كه نسل جديد اين استاندارد، به عنوان USB فوق سرعت شناخته خواهد شد. تاكيد مي شود كانكتورها و دستگاههاي USB3 جديد با پورتهاي USB قديمي در دستگاههايي كه از USB2 و USB1استفاده مي كنند، سازگار خواهند بود، اما با سرعت كندتر پورت هاي قديمي تر محدود خواهند بود . بنابرين دستگاههاي مجهز به USB3 كه به كامپيوترهاي قديمي تر كه با USB2 كار مي كنندوصل مي شوند،سرعت انتقال داده كندتري را تجربه خواهند كرد. 

 • نوشته : علی مجاوری
 • تاریخ: دوشنبه ۱۳۸۸/۱۲/۲۴
 •  
 • |

  sarina17net

  علی مجاوری

  sarina17net

  http://sarina17net.blogfa.com

  کامپیوتر / شبکه

  کامپیوتر / شبکه - پورت يو اس پي در کامپيوتر چيست؟

  کامپیوتر / شبکه

  سلام خدمت دوستان عزیز
  این وبلاگ برای به اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به شبکه می باشد.(البته فقط شبکه نیست هر چیزی که مربوط به کامپیوتر باشه تو وبلاگ براتون میذارم شما فقط در خواست بدید)
  نظر و انتقاد یادتون نره
  هر سوالی که دارید رو در قسمت نظرات بنویسید من در اسرع وقت (بسته به اطلاعاتی که دارم) جواب رو تو وبلاگ می نویسم.

  کامپیوتر / شبکه

  قالب وبلاگ

  Free Template Blog